Europa League Draw List

Published 18.12.2010 11:54
Updated 19.01.2011 11:42

The draw Friday for the rounds of 32 and 16 in the Europa League:

(Home teams listed first) First Leg Tuesday, Feb. 15

Aris (Greece) vs. Manchester City (England)

Thursday, Feb. 17

Napoli (Italy) vs. Villarreal (Spain)

Rangers (Scotland) vs. Sporting Lisbon (Portugal)

Sparta Prague (Czech Republic) vs. Liverpool (England)

Anderlecht (Belgium) vs. Ajax (Netherlands)

Lech Poznan (Poland) vs. Braga (Portugal)

Besiktas (Turkey) vs. Dynamo Kiev (Ukraine)

Basel (Switzerland) vs. Spartak Moscow (Russia)

Young Boys (Switzerland) vs. Zenit St. Petersburg (Russia)

PAOK Thessaloniki (Greece) vs. CSKA Moscow (Russia)

Sevilla (Spain) vs. FC Porto (Portugal)

Rubin Kazan (Russia) vs. FC Twente (Netherlands)

Lille (France) vs. PSV Eindhoven (Netherlands)

Benfica (Portugal) vs. Stuttgart (Germany)

BATE Borisov (Belarus) vs. Paris St. Germain (France)

Metalist Kharkiv (Ukraine) vs. Bayer Leverkusen (Germany)

Second Leg Tuesday, Feb. 22

CSKA Moscow (Russia) vs. PAOK Thessaloniki (Greece)

Porto (Portugal) vs. Sevilla (Spain)

Thursday, Feb. 24

Villarreal (Spain) vs. Napoli (Italy)

Sporting Lisbon (Portugal) vs. Rangers (Scotland)

Liverpool (England) vs. Sparta Prague (Czech Republic)

Ajax (Amsterdam) vs. Anderlecht (Belgium)

Braga (Portugal) vs. Lech Poznan (Poland)

Dynamo Kiev (Ukraine) vs. Besiktas (Turkey)

Spartak Moscow (Russia) vs. Basel (Switzerland)

Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Young Boys (Switzerland)

Manchester City (England) vs. Aris (Greece)

FC Twente (Netherlands) vs. Rubin Kazan (Russia)

PSV Eindhoven (Netherlands) vs. Lille (France)

Stuttgart (Germany) vs. Benfica (Portugal)

Paris St. Germain (France) vs. BATE Borisov (Belarus)

Bayer Leverkusen (Germany) vs. Metalist Kharkiv (Ukraine)

Round of 16 First Leg Thursday, March 10

Benfica (Portugal) or Stuttgart (Germany) vs. BATE Borisov (Belarus) or Paris St. Germain (France)

Besiktas (Turkey) or Dynamo Kiev (Ukraine) vs. Aris (Greece) or Manchester City (England)

Rubin Kazan (Russia) or FC Twente (Netherlands) vs. Young Boys (Switzerland) or Zenit St. Petersburg (Russia)

PAOK Thessaloniki (Greece) or. CSKA Moscow (Russia) vs. Sevilla (Spain) or FC Porto (Portugal)

Lille (France) or PSV Eindhoven (Netherlands) vs. Rangers (Scotland) or Sporting Lisbon (Portugal)

Metalist Kharkiv (Ukraine) or Bayer Leverkusen (Germany) vs. Napoli (Italy) or Villarreal (Spain)

Anderlecht (Belgium) or Ajax (Netherlands) vs. Basel (Switzerland) or Spartak Moscow (Russia)

Sparta Prague (Czech Republic) or Liverpool (England) vs. Lech Poznan (Poland) or Braga (Portugal)

Second Leg Thursday, March 17

Paris St. Germain (France) or BATE Borisov (Belarus) vs. Stuttgart (Germany) or Benfica (Portugal)

Aris (Greece) or Manchester City (England) vs. Besiktas (Turkey) or Dynamo Kiev (Ukraine)

Young Boys (Switzerland) or Zenit St. Petersburg (Russia) vs. Rubin Kazan (Russia) or FC Twente (Netherlands)

Sevilla (Spain) or FC Porto (Portugal) vs. PAOK Thessaloniki (Greece) or. CSKA Moscow (Russia)

Rangers (Scotland) or Sporting Lisbon (Portugal) vs. Lille (France) or PSV Eindhoven (Netherlands)

Napoli (Italy) or Villarreal (Spain) vs. Metalist Kharkiv (Ukraine) or Bayer Leverkusen (Germany)

Basel (Switzerland) or Spartak Moscow (Russia) vs. Anderlecht (Belgium) or Ajax (Netherlands)

Lech Poznan (Poland) or Braga (Portugal) vs. Sparta Prague (Czech Republic) or Liverpool (England)

Share on Facebook Share on Twitter